RTSH Sport Live

United, Solskjaer: Nuk shembem si një shtëpi prej letre

  • 06/11/2020
  • |
  • Futboll Bota
United, Solskjaer: Nuk shembem si një shtëpi prej letre

Trajneri i Manchester United luan një pjesë të rëndësishme të besueshmërisë në ndeshjen me Everton

Solskjaer nuk ka frikë nga konkurrenca e Pochettino. Trajneri i United  luan një pjesë të rëndësishme të besueshmërisë në ndeshjen kundër Everton. Pas dy gabimeve të njëpasnjëshme, është e ndaluar të bësh përsëri gabime. Trajneri është i vetëdijshëm për situatën, por edhe për forcën e djemve të tij, të cilëve ai u rinovon besimin në konferencën për shtyp. Dhe ende beson se ai është personi i duhur për të ndryshuar fatin e United.

“Sa herë që United luan, pritet fitorja. Ne duhet të jetojmë me këtë presion. Unë besoj shumë te këta lojtarë, ata do të kthehen dhe do të tregojnë se sa të lidhur janë me këtë klub. Asnjëherë nuk është e lehtë dhe argëtuese të humbasësh dy ndeshje radhazi, por ky është futbolli. Dhe përballë momenteve të vështira, duhet të jesh i fortë mendërisht. Kur humbasim duhet të jemi të përgatitur të përballemi me kritika të ashpra. Sa për mua, unë i njoh këta lojtarë mjaft mirë dhe u besoj mjaftueshëm. Nëse nuk u besoj unë lojtarëve të mi dhe bindjeve të mia, kush tjetër mund ta bëjë këtë?”.

“Gjithmonë kam pasur një dialog të mirë dhe të hapur me klubin. Jam i vetëdijshëm se gjithmonë ka shumë presion. Këtu jam rritur si njeri dhe më pas si trajner. Dhe e di që vetëm ndeshja e fundit që keni luajtur ka rëndësi te United. Ndonjëherë  humbni dhe kritikoheni. Nuk është e gjitha e zezë ose e bardhë. Kam mësuar se si të merrem me kohë të mira dhe kohë të këqija. Kjo është arsyeja pse unë nuk shoh një ose dy rezultate dhe biem si një shtëpi letre. Tani duhet të shkojmë në Goodison Park me një humor pozitiv”.