RTSH Sport Live

United, Solskjaer:  Do të bëjmë disa ndryshime me Romën, por nuk jemi në finale

  • 05/05/2021
  • |
  • UEFA Europa League
United, Solskjaer:  Do të bëjmë disa ndryshime me Romën, por nuk jemi në finale
Trajneri i Djajve të Kuq: "Ne duam të kemi një ndeshje të mirë, por do të duhet të jemi të kujdesshëm"

Rezultati 6-2 i ndeshjes së parë i jep Manchester United siguri për ndeshjen e kthimit  gjysmëfinale të Europa League kundër Romës. Problemet me tifozët në shtëpi nuk do t'i shpërqendrojnë Djajtë e Kuq në fushë edhe nëse Solskjaer nuk e mohon se do të bëjë disa ndryshime në krahasim me ndeshjen Old Trafford:  "Ne do të bëjmë disa ndryshime, por nuk ndihemi tashmë në finale - shpjegoi trajneri norvegjez në prag të ndeshjes në Olimpico -, Roma bëri një arritje vite më parë kundër Barcelonës ".

United është detyruar gjithashtu të hyjë në turine forcës, I servirur nga një kalendar i ngjeshur, pavarësisht se nuk ka luajtur ndeshjen të dielën kundër Liverpool për shkak të protestave të tifozëve kundër pronarëve Glazer: "Ne kemi një staf të shkëlqyer, ne studiojmë ushqimin dhe zakonet e lojtarët, qëndrueshmëria e tyre, sepse ata duhet të luajnë 50 ndeshje në sezon, por ne duhet të jemi fleksibël, sepse në fillim të vitit nuk është se e dimë tashmë orarin e të gjitha angazhimeve sezonale".

Sa i përket klimës së tensionuar midis tifozëve dhe pronarëve për shkak të çështjes së Superligës: "Fola me pronarët, të cilët kanë kërkuar falje - përsëriti Solskjaer -. Unë duhet të përqendrohem tek ndeshjet, me pronarët kamë patur gjithmonë një mardhënie të mirë. Të gjithë mund të protestojnë, por kurrë nuk duhet kaluar kufiri".