RTSH Sport Live

Rugby: Dublini bllokohet, por Irlandë-Itali luhet

  • 22/10/2020
  • |
  • Sporte të tjera
Rugby: Dublini bllokohet, por Irlandë-Itali luhet

Një klimë surreale dhe një makth që kthehet, Irlanda është mbyllur për shkak të Covid: qeveria ka vendosur për një bllokim gjashtë-javor. Kryeministri, Micheal Martin, shpjegoi se kufizimet e reja dhe mbyllja totale, janë ndoshta më të rreptat në Europë, por që, duke pasur parasysh rritjen e infeksioneve, ato janë të domosdoshme: duke bërë këtë ne do të përpiqemi të shpëtojmë festat e Krishtlindjes. Por ka diçka që, pavarësisht nga gjithçka, vazhdon sepse ndalimi nuk lejohet: rugby.

Kështu, për të mos humbur paratë për të drejtat televizive dhe gjithashtu duke përmbushur dëshirat e fondit të investimeve CVC, të shtunën në Dublin do të rikuperohet dita e katërt e 6 Kombe, mes Irlandës dhe Italisë. Ekipi vendas është ende në garë për suksesin përfundimtar, dhe ata kanë nevojë për një numër të caktuar pikësh, ​​për të përmirësuar mesataren e pikëve në funksion të një sprint përfundimtar me Anglinë (rivali i Italisë të shtunën në Romë), kështu që ata do të përpiqen të përqendrohen në fushë, duke mos menduar për problemet që shqetësojnë vendin dhe të gjithë Europën.

Por, në një situatë të tillë, ku gjithçka është ndalur, ku mund të dilet vetëm për të bërë Pazar ose për të shkuar në farmaci, a ka sens të luhet një ndeshje? Pyetjes I është përgjigjur trajneri i Italrugby, Franco Smith.

“Protokolli shëndetësor i përgatitur nga autoritetet tona - thotë ai - garanton sigurinë tonë. Sigurisht që nuk është e lehtë për askënd të përballet me një moment kaq të vështirë historik, dhe sigurisht që do të jetë e veçantë të luash në një stadium të boshatisur. Por qeveria irlandeze ka bërë përjashtime për sportin elitar dhe ne lëvizim brenda këtij perimetri. Roli im është ai i trajnerit. Këto lloj vendimesh varen nga qeveritë, të përkushtuara për të garantuar shëndetin e qytetarëve. Ne, ashtu siç na mëson sporti ynë, i përmbahemi rregullave”.