RTSH Sport Live

Nba: Phoenix eliminon Lakers, do të përballet me Denver

  • 04/06/2021
  • |
  • Basketboll
Nba: Phoenix eliminon Lakers, do të përballet me Denver
Suns fitojnë 113-100 në Staples Center, kampionët në fuqi janë jashtë. Nuggets rikuperojnë dhe mundin Portland 126-115, duke mbyllur serinë 4-2

Mbrëmja e NBA sheh eleminimin e Lakers, kampione në fuqi, në ndeshjen 6, duke humbur 113-100 në shtëpi nga Phoenix, që përfundon serinë 4-2. Një super Devin Booker me 47 pikë dhe 11 kërcime ishte vendimtar, LeBron James dhe përpjekja për rikuperimin e Davis nga dëmtimi ishin të padobishme, pas disa minutash.

Lakers u thirrën të fitojnë për të zgjatur serinë e ndeshjeve, një mision më shumë se i komplikuar duke marrë parasysh një Anthony Davis as në gjysmë shërbimi. Dhe, në fakt, nokautimi më i vështirë për tu tretur arrin në Staples Center, ai që i detyron kampionët në fuqi të përshëndesin playoff.

Nga minutat e para deri në rezultatin final 113-100, që lejon Phoenix të mbyllë serinë në 4-2, është e qartë se nuk do të jetë një mbrëmje për t'u kujtuar për kampionët në fuqi: Davis, në fakt, përpiqet të kthehet në fushë pas dëmtimit të pësuar në ndeshjen e katërt, por pas më pak se 6 minutash ai është i detyruar të ngrejë flamurin e bardhë.

Fillimi nuk është vetëm një goditje për numrin 3, por për të gjithë ekskluzivitetin, duke pasur parasysh se Suns fillojnë fortë dhe mbyllin raundin e parë në +22 (36-14) dhe prekin avantazhin maksimal prej 29 pikësh përpara intervalit të gjatë.

Në pjesën e dytë, Lakers kanë një tronditje krenarie dhe përpiqen të afrohen, por Phoenix është i zoti të përmbajë çdo përpjekje rikthimi dhe fiton 113-100.

Suns do të përballen tani me Denver, i cili kthehet nga -14 në çerekun e tretë dhe fiton 126-115 kundër Portland, duke e mbyllur serinë e ndeshjeve në 4-2.