RTSH Sport Live

NBA, Clippers mposhtin Dallas me një Kawhi Leonard  për rekord

  • 05/06/2021
  • |
  • Basketboll
NBA, Clippers mposhtin Dallas me një Kawhi Leonard  për rekord
Seria e çerekfinaleve të Los Angeles Clippers dhe Dallas Mavericks të playoff-it në Konferencën e Perëndimit do të vendoset në ndeshjen e shtatë

Clippers kanë arritur të mundin Mavericks, duke e vendosur serinë e ndeshjeve në një barazim 3-3 dhe shtyn kështu verdiktin e fundit të serisë çerekfinale të Konferencës së Perëndimit të playoff-it të NBA në ndeshjen finale të dielën. Ekskluziviteti i Los Angeles fitoi 104-97 në parketin e Dallas, i tërhequr nga një Kaëhi Leonard në formë.

Numri 2 i Clippers bën ndryshimin dhe është shkatërrues në çerekun e fundit, duke u mbyllur me një rezultat personal prej 45 pikësh (6 kërcime dhe 3 asistime). Jo vetëm ai, gjithashtu Jackson, me 25 pikë dhe 9 kërcime, dhe Paul George, i cili vendosi një dyshe të dyfishtë me 20 pikë dhe 11 kërcime, për të përcaktuar fitoren që i sjell të dy skuadrat në garën e 7-të.

Asgjë për të bërë për Mavericks që pësojnë përmbysje në çerekun e fundit dhe të cilët duhet të dorëzohen, pavarësisht 29 pikëve, 11 asistimeve dhe 8 kërcimeve të Luka Doncic dhe 23 pikëve të Hardaëay Jr. Në shifra të dyfishta edhe Marjanovic dhe Finny-Smith, i pari shënon 12 pikë dhe 9 kërcime, i dyti 11 dhe 7.

Nicolò Melli mbetet në stol, blu do të përpiqet të japë kontributin e tij në garën e 7-të,  që do të përcaktojë se kush midis Mavericks dhe Clippers do të sfidojë Utah Jazz, duke kompletuar kornizën e gjysmëfinaleve të Konferencës, e cila gjithashtu përfshin Philadelphia 76ers-Atlanta Hawks dhe Brooklyn Nets-Milwaukee Bucks.