RTSH Sport Live

Nani skuqet nga VAR… e shpërthen në lotë

  • 06/11/2020
  • |
  • Futboll Bota
Nani skuqet nga VAR… e shpërthen në lotë

Karriera e tij premtoi shkëndija, por në fund ishte më “normale” nga sa mund të imagjinohej. Luís Carlos Almeida da Cunha, i njohur si Nani, dukej i destinuar të ishte trashëgimtari i Cristiano Ronaldos. Dhe lëvizja e tij në Old Trafford, ndërsa asi portugez ishte ende në Manchester United, duket se e konfirmoi këtë investim. Por nëse CR7 është ende një nga yjet e futbollit botëror dhe në moshën 35-vjeçare, duke bërë diferencën në Serie A dhe në Champions League, e njëjta gjë nuk mund të thuhet për bashkatdhetarin e tij, që në moshën 34-vjeçare ka përfunduar në MLS.

KARTON I KUQ… Sigurisht, statistikat flasin për katër Premier League dhe një Champions League me United e një Kampionat Europian me Portugalinë, por kurrë në të vërtetë si protagonist. Në kampionatin e Amerikës së Veriut, nga ana tjetër, Nani është një yll, më i ndrituri i Orlando City. Sa keq që, në ndeshjen e fundit të luajtur, portugezi ishte protagonist, por në mënyrë negative. Siç shpjegon Goal, në ndeshjen kundër Columbus Creë, ish-lojtari i Lazio u përjashtua me ndihmën e VAR ndërsa ndeshja ishte 2-0 për shokët e tij të skuadrës. Në fund, e kuqja e dhënë për portugezin nuk ishte edhe aq e rëndësishme, duke marrë parasysh që loja përfundoi 2-1.

… DHE LOTË - Por kjo nuk e ndaloi Nanin ... të shpërthente në lotë. Me sa duket dëbimi, i cili erdhi për shkak të një ndërhyrje të vonuar në një përpjekje për të fituar përsëri topin, e goditi atë deri në limite. Një skenë që sigurisht nuk shihet çdo ditë dhe që ka përfunduar në qendër të vëmendjes nga ata që janë përfshirë në MLS. Megjithatë, është e mundur që mendimi i Nanit të ketë mbaruar ... për të ardhmen. Mbi të gjitha, Orlando City tashmë është kualifikuar për playoff-in e kampionatit për një kohë, por një skualifikim i gjatë mund të pengojë portugezin të luaj në disa nga ndeshjet më të rëndësishme, ato me eliminim direct, që të mundësojnë fitimin e turnout.