RTSH Sport Live

MotoGP: Quartararo, përsëri i pari

 • 05/06/2021
 • |
 • Moto GP
MotoGP: Quartararo, përsëri i pari
“Pole position” i pestë radhazi për pilotin francez të Yamaha, në vijën e parë bashkë me dy Ducati, Jack Miller dhe Johann Zarco

Përsëri Fabio Quartararo. Janë pesë pozicione “pole position”  radhazi këtë sezon pas provave zyrtare në Grand Prix të Katalonjës, raundi i shtatë i MotoGP. Francezi, në cirkuitin e Barcelonës, është në rreshtin e parë me dy Ducati, Jack Miller dhe Johann Zarco.

Rreshti i dytë i cili hapet nga KTM i Miguel Oliveira, i ndjekur nga Yamahas të një Franco Morbidelli dhe Maverick Vinales të shkëlqyer. Koha e shtatë për Aleix Espargaro përpara KTM-së tjetër të Brad Binder dhe Ducati të Pecco Bagnaia, të cilët do të duhet të rikuperojnë shumë në garë për të qenë konkurrues. Valentino Rossi është i njëmbëdhjeti, ndërsa Marc Marquez është i trembëdhjeti në rreshtin e pestë.

VENDOSJA E PILOTËVE

Radha e parë

 1. Fabio Quartararo (Yamaha) 1.38.853
 2. Jack Miller (Ducati)
 3. Johann Zarco (Ducati)

Radha e dytë

 1. Miguel Oliveira (KTM)
 2. Franco Morbidelli (Yamaha)
 3. Maverick Vinales (Yamaha)

Radha e tretë

 1. Aleix Espargaro (Aprilia)
 2. Brad Binder (KTM)
 3. Francesco Bagnaia (Ducati)

Radha e katërt

 1. Joan Mir (Suzuki)
 2. Valentino Rossi (Yamaha)
 3. Pol Esparagaro (Honda)

Radha e pestë

 1. M. Marquez (Honda)
 2. T. Nakagami (Honda)
 3. J. Martin (Ducati)

Radha e gjashtë

 1. I. Lecuona (KTM)
 2. E. Bastianini (Ducati)
 3. D. Petrucci (KTM)

Radha e shtatë

 1. L. Marini (Ducati)
 2. A. Marquez (Honda)
 3. L. Savadori (Aprilia)