RTSH Sport Live

Milan, Pioli: Ibra është në dispozicion, nëse…

  • 17/03/2021
  • |
  • UEFA Europa League
Milan, Pioli: Ibra është në dispozicion, nëse…
Trajneri i kuqezinjve, në konferencën për shtyp para United: Duam të kualifikohemi

Gjithçka nis nga 1-1, I fiksuar një javë më parë në Old Trafford, kualifikimi i Milanit është ende për t'u shkruar kundër Manchester United. Pioli e di se ai ka një avantazh shumë të vogël në sajë të barazimit në ndeshjen e parë, por goditja e kalimit në çerekfinale mbetet një mision i vështirë: “Të gjitha ndeshjet e Ligës së Europës na kanë ndihmuar të rritemi, të kuptojmë situata të caktuara, na kanë përmirësuar, por nesër rezultati është i rëndësishëm: ne duam të kualifikohemi. Do të ishte një rezultat i jashtëzakonshëm ndaj një kundërshtari të cilësisë më të lartë, ne kemi kapërcyer shumë vështirësi dhe tani duhet të synojmë të fitojmë. Janë 11-12 ndeshje që nuk humbasin, ata janë kundërshtarë shumë të frikshëm dhe ne do të duhet të luajmë me cilësi të shkëlqyera, personalitet dhe ritëm të shkëlqyer për ta arritur më të mirën", tha trajneri i kuqezinjve në konferencën për shtyp.

Për Ibrahimoviç – “Ardhja në Janar 2020 e Ibrahimovic dhe Kjaer na ka përmirësuar në personalitet, në thellësi, në mënyrën se si të qëndrojmë në fushë. Ata na bënë të rritemi shumë. Ne do të shohim zgjedhjet për që mund të bëjmë, kthimi i Zlatan është i rëndësishëm, ai nuk ka nëntëdhjetë minuta në këmbë, do të shohim se çfarë mund të bëjmë”.

“A është Ibra më i mirë në Sanremo apo si futbollist? Nuk e di nëse ishte i mirë në Sanremo, nuk e kam parë, por në fushë ai është një kampion i madh dhe ne presim shumë prej tij tani e tutje. Bennacer dhe Ibrahimovic ata do të jenë në dispozicion dhe do të thirren. Unë jam shumë i lumtur me shërimin e tyre, ne do të shohim se si do të shkojë ndeshja nesër. Ibra apo Cavani? Po mbaj Ibran, po e stërvis dhe e shikoj se çfarë bën. Për Romagnoli, Rebic, Kalabria dhe Leao ne po presim deri nesër në mëngjes”, ka theksuar Pioli.