RTSH Sport Live

Marash Kumbulla rrëfehet: Ardhja e Murinjos, një ëndërr

  • 04/06/2021
  • |
  • Itali
Marash Kumbulla rrëfehet: Ardhja e Murinjos, një ëndërr
Marash Kumbulla mezi pret të takojë Murinjon  te Roma: "Ai do të sjellë mentalitetin fitues. Këtë vit do të kisha dashur të luaja më shumë".

Ardhja e Josè Mourinho në Romë ka ndezur popullin verdhekuq  dhe më gjerë. Marash Kumbulla, investim për të tashmen dhe të ardhmen, i bërë një vit më parë, po pret gjithashtu të merret me 'Special One'. Mbrojtësi shqiptar, ekskluzivisht për Goal, flet për ndjenjat e tij në funksion të ciklit të ri që do të inaugurohet me ardhjen në pankinën e trajnerit portugez.

"Ende nuk mund ta besoj. Është një ëndërr të stërvitesh nga Mourinho dhe do të jetë një arsye më shumë për t'u përmirësuar dhe rritur. Unë nuk kam biseduar me të ende, por e di që do ta bëj kur ai të arrijë në Romë dhe do të jetë një përvojë e pabesueshme".

“Gjëja më e rëndësishme që Mourinho do t'i sjellë Romës është mentaliteti fitues, ai ka fituar në të gjitha ekipet që ka trajnuar. Do të mësoj shumë, por gjëja më e rëndësishme është kjo”.

Nga një portugez, te një tjetër: me Mou që do të marrë atë që la Paulo Fonseca.

"Në nivel personal, unë jam i kënaqur edhe nëse nuk ishte e mundur të isha në gjendjen time më të mirë, por jam i lumtur sepse luajta pothuajse 30 ndeshje midis Serisë A, Kupës së Italisë dhe Ligës së Europës,  - shpjegon Kumbulla - Në nivelin e ekipit, megjithatë, ne nuk ishim të lumtur, sepse nuk arritëm objektivat. Por sezonin e ardhshëm, me trajnerin e ri, do të jetë më mirë dhe të gjithë do të përpiqemi të japim më të mirën tonë”.

"Unë kam një marrëdhënie të mirë me Fonseca, padyshim që do të doja të luaja më shumë, por kur je në një ekip të mirë me lojtarë shumë të talentuar ndonjëherë është e vështirë të gjesh hapësirë. Sidoqoftë, unë jam i kënaqur me mënyrën se si shkoi sezoni im dhe unë kam një marrëdhënie të shkëlqyeshme me trajnerin, gjithçka është në rregull”.

Me Veronën fillimisht dhe më pas me Romën, Kumbulla ishte në gjendje të përballonte Cristiano Ronaldon.

"Kur je në fushë nuk e kupton se po luan kundër tij, atëherë kur sheh imazhet ke një ndjenjë të çuditshme por të bukur, sepse e kam parë duke luajtur kur isha i ri dhe tani mund të përballem".

Para se të martohej me kauzën verdhekuq, mbrojtësi i qendrës ishte ndër profilet më interesante në treg.

"Isha i lëkundur, sepse shumë skuadra të forta më donin, por kur mësova se Roma më donte ishte një vendim i lehtë. Brenda disa orësh kisha vendosur të shkoja atje dhe isha i lumtur."

"Jashtë fushës ishte një vit me të vërtetë i vështirë, në fillim ishte një tronditje sepse për herë të parë po jetoja vetëm, larg shtëpisë pa prindërit e mi dhe familjen time. Por pastaj fillova të ndjehesha më mirë dhe të ndjehesha si në shtëpi, me qytetin, me njerëzit. Unë u përmirësova shumë në nivelin personal por edhe në fushë, Fonseca me ide të reja më dha një stil të ri të lojës dhe u përmirësova shumë".

Në ambjentimin e mbrojtësit kuqezi në Trigoria, Chris Smalling luajti një rol të rëndësishëm.

"Unë mundohem të flas anglisht me të, sepse ai nuk flet shumë mirë italisht. Më ka demonstruar se është një lojtar me përvojë të madhe që ka luajtur për shumë ekipe të nivelit të lartë dhe kam mësuar shumë prej tij. Unë e pashë atë dhe mësova nga veprimet, teknika dhe fjalët e tij brenda dhe jashtë fushës".

Të Shtunën Shqipëria do të përballet me Uellsin në një ndeshje miqësore.

“Jam shumë i ngazëllyer, Uellsi ka shumë lojtarë të talentuar dhe është një lojë që do të ndihmojë Shqipërinë të rritet. Bale? Jam gati të përballem me të. Ai është një lojtar shumë i talentuar dhe unë jam shumë krenar që luaj kundër tij, do të përpiqem të bëj më të mirën time. Jam gjithmonë shumë i ngazëllyer për të luajtur kundër kampionëve të mëdhenj sepse kjo më ndihmon të grumbulloj më shumë përvojë".

"Për mua Dybala ose Lukaku ishin kundërshtarët më të vështirë për të përballuar. Ne e dimë që Uellsi ka lojtarë të shkëlqyer, kështu që kjo ndeshje do të jetë e vështirë dhe ne e dimë që Bale do të jetë një kundërshtar shumë i komplikuar”.

"Në Kampionatin Europian do të shikoj të gjithë shokët e mi të skuadrës dhe do t'i brohoras. Nuk e di kush do të fitojë sepse ka shumë ekipe të forta, por shpresoj se Italia fiton sepse është si atdheu im i dytë."