RTSH Sport Live

Italia është gati, spektakël me poker ndaj Republikës Çeke

  • 04/06/2021
  • |
  • Futboll Bota
Italia është gati, spektakël me poker ndaj Republikës Çeke
Vetëm konfirmime për Mancini në provën e fundit para Kampionatit Europian: gola dhe spektakël me Immobile, Barella, Insigne dhe Berardi

Në ndeshjen e fundit provë para debutimit kundër Turqisë në Kampionatin Europian (pas shtatë ditësh), Italia e Mancini gjithashtu fiton kundër Republikës Çeke. Pas goleadës kundër San Marinos, në Bolonja ‘Azzurri’ mundën kombëtaren e stërvitur nga Silhavy me rezultatin 4-0 . Immobile theu bllokimin në minutën e 23-të me një të djathtë në shtyllën e afërt, të devijuar.  Një devijim tjetër i kundërshtarit vlen për Barella për të sigluar 2-0 në minutën e 42-të. Insigne (66 ') dhe Berardi (73') më pas përfundojnë pokerin.

Trajneri i Italisë, Roberto Mancini, foli për Rai Sport pas fitores kundër Republikës Çeke në miqësoren e fundit para fillimit të Europian: "Ndeshje e luajtur mirë, u mor në mënyrën e duhur kundër një  ekip të organizuar. Një ogur i mirë për fillimin e Kampionatit Europian. Na u deshën 10 minuta për të furnizuar, por unë shpresoja ta shihja këtë ekip kombëtar kështu. Ne duhet të përmirësohemi, jemi të rinj dhe ka shumë pikëpamje ku ne mund të bëjmë më mirë. Por një paraqitje e tillë është një shenjë e mirë. Ne duhet të luajmë lojën tonë, duke sulmuar dhe mbrojtur mirë. Këto janë vetëm cilësitë tona. Mendësia do të jetë e rëndësishme. Insigne shënoi një gol të mirë. Shpresojmë të kalojmë shumë ditë së bashku”.