RTSH Sport Live

Hakmarrja e Unai, tani mund të quhet Emery League

  • 06/05/2021
  • |
  • UEFA Europa League
Hakmarrja e Unai, tani mund të quhet Emery League
Në Gdansk më 26 maj, Emery do të luajë finalen e tij të pestë, ka fituar tre deri më tani

Revanshi i Thomas Tuchel, i konsumuar mbrëmë, ishte trasversal dhe në distancë: ai në finalen e Champions League me Chelsea, ndërsa PSG tashmë e kishte përshëndetur garën një ditë më parë. Unai Emery feston në një mënyrë shumë të drejtpërdrejtë: Villarreal i baskut “fshin” Arsenalin nga terreni i preferuar i trainerit.

U përjashtua në nëntor 2019 pas një fillimi zhgënjyes në kampionat nga Gunners (sot i nëntë në Premier League me Arteta në stol). Dhe kush po ndjek përsëri Europa League, e cila në këtë pikë mund të duhet të ndryshojë emrin për nder të tij.

Një rekord i ri është në fakt  është afër: me atë të Gdansk në 26 maj, Emery do të luajë finalen e tij të pestë. Ai ka fituar tre deri më tani: nëse do të pushtonte trofeun për herë të katërt, ai do të shkëpuste Trapattonin, i cili deri më tani ndan me të primatin e trajnerit me shumë fitues të kupës së dytë europiane.