RTSH Sport Live

Anglia: dëmtohet Henderson, në dyshim edhe Maguire

  • 04/06/2021
  • |
  • Futboll Bota
Anglia: dëmtohet Henderson, në dyshim edhe Maguire
Skuadra e Southgate po përballet me një krizë në rritje të dëmtimeve brenda skuadrës, një javë para nisjes së Euro 2020

Gareth Southgate po përballet me një krizë në rritje të dëmtimeve brenda skuadrës së Anglisë një javë para nisjes së Euro 2020. Trajneri i Anglisë ka frikë se edhe dyshja Jordan Henderson dhe Harry Maguire mund të humbasin turneun. Harry Maguire u bashkua me skuadrën e Anglisë të enjten, por është në dyshim të madh për Euro 2020.

Gjithashtu edhe gjendja e Jordan Henderson është për t’u parë, pasi ai ka shumë gjasa që mos mund të ndihmojë dot skuadrën e tij në turneun kontinental. Mesfushori i Liverpool, Henderson ka pësuar një lëndim në ije dhe nuk dihet nëse do të mund të rikuperohet në kohë. Qendërmbrojtësi i United Maguire ka deklaruar se sapo u kthye në stërvitje ka dëmtuar kyçin e këmbës.

Këto mungesa i bashkohen asaj të Alexander-Arnold, që u konfirmua të enjten në mbrëmje. Futbollisti u dëmtua në kofshë gjatë miqësores me Austrinë. Southgate do të duhet të thërrasë një lojtar tjetër, për të plotësuar 26-shen e tij, për të qenë gati për miqësoren e së dielës kundër Rumanisë. Mesfushorët James Ëard-Proëse dhe Jesse Lingard dhe mbrojtësit Ben Ëhite dhe Ben Godfrey janë mundësitë për trajnerin e Anglisë.