RTSH Sport Live

Stallone tregon…. sfidën me Pele: Theva gishtin për të pritur një penallti!

  • 13/04/2021
  • |
  • Gosip
Stallone tregon…. sfidën me Pele: Theva gishtin për të pritur një penallti!
Çfarë kanë të përbashkët Pele dhe Sylvester Stallone? E lehtë, "Arratisja drejt fitores". Filmi i John Huston i vitit 1981 i vendosi ata në të njëjtën skuadër

Njëri ka fituar tre Kupa Bote dhe ende konsiderohet si një nga lojtarët më të mirë në historit. Tjetri ka krijuar figura kinematografike si Rocky dhe Rambo dhe është një nga aktorët dhe regjisorët më të dashur dhe më të njohur në botë. Çfarë kanë të përbashkët Pele dhe Sylvester Stallone? E lehtë, "Arratisja drejt fitores". Filmi i John Huston i vitit 1981, ku shfaqen kampionë të tjerë si Bobby Moore, Osvaldo Ardiles dhe Kazimierz Deyna, i vendosi ata në të njëjtën skuadër.

Aktori italo-amerikan luajti Hatch, një kanadez që nuk mund të luajë futboll, por dëshiron të marrë pjesë në lojë për t'u përpjekur të shpëtojë. O Rey ishte Luis Fernandez, një ushtar britanik i Ushtrisë së Komonuelthit me një talent të lindur.

Asgjë më afër realitetit, sepse Stallone i tha BBC-së se sa iluminuese ishte të shihje një kampion si Pele të luante, qoftë edhe vetëm për kamera. Në të vërtetë, nga ato shkrepje, Sly ende ka një kujtim ... mjaft të dhimbshëm. "Ishte një nga momentet më të vështira të jetës time, më masakroi. Unë ende kam një gisht të thyer në përpjekjen për të pritur një penallti të Pele!

Kishte veshur një palë këpucë të Luftës së Dytë Botërore, ato me majë të fortë dhe topi ishte dy herë më i rëndë dhe më i vështirë se ato që përdoren sot”. Dhe kështu Stallone zbuloi se çfarë ndienin kundërshtarët e brazilianit.

"Ai më tha se do të gjuante dhe unë mendova: është futboll, është e lehtë, çfarë është e komplikuar? . Kështu që ai afrohet për të realizuar një penallti dhe më tregoi saktësisht se ku do e godiste topin. Kështu që unë qëndrova në atë pozicion, topi më goditi pa qenë në gjendje të lëvizja. Ai e vendosi pikërisht aty ku tha se do ta vendoste. Dhe pastaj ai e bëri përsëri, me një forcë të tillë që topi kaloi rrjetën dhe theu një nga xhamat e dritareve të kazermave ku po xhironim filmin. Dhe unë mendova: 'po tallet me mua?'. Mora një lloj të ri respekti". Ajo që të gjithë tifozët e futbollit vazhdojnë të kenë për O Rey ...