RTSH Sport Live

MotoGp, GP Portugal: Quartararo niset i pari

  • 17/04/2021
  • |
  • Moto GP
MotoGp, GP Portugal: Quartararo niset i pari
Rossi vazhdon të luftojë me Petronas dhe nesër do të fillojë nga vendi i shtatëmbëdhjetë

Fabio Quartararo ka arritur të fitojë pole position në Grand Prix të Portugalisë. Në cirkuitin Portimao, piloti i Yamaha vendosi kohën më të mirë në kualifikuese, duke ndalur xhiron e tij më të mirë në 1'38 "862.

Koha më e mirë e Francesco Bagnaia u anullua pas rënies së Miguel Oliveira: koha u anullua sepse ishte bërë nën flamurin e verdhë. Në radhën e parë do të vendosen edhe Alex Rins dhe udhëheqësi i Kampionatit Botëror, Johann Zarco (Pramac), në pozicionin dytë dhe të tretë.

Jack Miller e mbylli i katërti përpara Franco Morbidelli (Petronas) dhe Marc Marquez i rikthyer, i cili megjithë shqetësimeve të vogla në krah, është i gjashti. Luca Marini befason pozitivisht me vendin e tetë me kohë.

Asgjë për të bërë për Valentino Rossi, i eliminuar në Q1. Italiani vazhdon me vështirësitë e tij me Petronas dhe do të niset në rreshtin e gjashtë nesër, nga pozicioni i shtatëmbëdhjetë, para Danilo Petrucci.

Out në Q1 gjithashtu edhe Alex Marquez i cili pa vëllanë e tij Marc dhe kampionin në fuqi Joan Mir duke kaluar në Q2. Padyshim që mungon spanjolli, Jorge Martin (Ducati Pramac), i transportuar në spital për të kryer një kontroll pas rënies së keqe në provën e tretë të lirë.

Pos. Num. Rider Nation Team Bike Km/h Time Gap 1st/Prev.
1 20 Fabio QUARTARARO FRA Monster Energy Yamaha MotoGP Yamaha 334.3 1'38.862  
2 42 Alex RINS SPA Team SUZUKI ECSTAR Suzuki 334.3 1'38.951 0.089 / 0.089
3 5 Johann ZARCO FRA Pramac Racing Ducati 345.0 1'38.991 0.129 / 0.040
4 43 Jack MILLER AUS Ducati Lenovo Team Ducati 341.7 1'39.061 0.199 / 0.070
5 21 Franco MORBIDELLI ITA Petronas Yamaha SRT Yamaha 328.2 1'39.103 0.241 / 0.042
6 93 Marc MARQUEZ SPA Repsol Honda Team Honda 332.3 1'39.121 0.259 / 0.018
7 41 Aleix ESPARGARO SPA Aprilia Racing Team Gresini Aprilia 337.5 1'39.169 0.307 / 0.048
8 10 Luca MARINI ITA SKY VR46 Avintia Ducati 337.5 1'39.386 0.524 / 0.217
9 36 Joan MIR SPA Team SUZUKI ECSTAR Suzuki 330.2 1'39.398 0.536 / 0.012
10 88 Miguel OLIVEIRA POR Red Bull KTM Factory Racing KTM 330.2 1'39.445 0.583 / 0.047
11 63 Francesco BAGNAIA ITA Ducati Lenovo Team Ducati 339.6 1'39.482 0.620 / 0.037
12 12 Maverick VIÑALES SPA Monster Energy Yamaha MotoGP Yamaha 331.2 1'39.807 0.945 / 0.325