RTSH Sport Live

Moto GP: Quartararo, i pari në nisje në Mugello

  • 29/05/2021
  • |
  • Moto GP
Moto GP: Quartararo, i pari në nisje në Mugello
Lideri i Kampionatit Botëror i paraprin pilotit të Ducati, Bagnaia në kualifikimin për Grand Prix të Italisë

Fabio Quartararo do të niset nga vendi i parë në Grand Prix të Italisë. Francezi kaloi përpara të gjithëve në kualifikueset e Mugello me Yamaha-n e tij duke vendosur xhiron më të shpejtë, 1’45 "187. Në radhën e parë me të, Ducati i Francesco Bagnaia (+0 ”230) dhe Johann Zarco (+0” 245).

Pas tyre, Aleix Espargaro, pastaj Jack Miller dhe Brad Binder. Në radhën e tretë janë Miguel Oliveira, Alex Rins dhe Joan Mir, vendi i dhjetë për Yamaha të Franco Morbidelli. Nga ana tjetër, Valentino Rossi vazhdon të vuajë, tashmë në Q1: Doktori’ do të fillojë nesër nga vendi i nëntëmbëdhjetë.