RTSH Sport Live

Moto Gp, Jerez: Ducati bën dopietë, fiton Miller

  • 02/05/2021
  • |
  • Moto GP
Moto Gp, Jerez: Ducati bën dopietë, fiton Miller
Rënie e pabesueshme nga Quartararo në mes të garës e cila lë hapësirë ​​në podium edhe për Franco Morbidelli(i treti).

Ducati feston një dopietë historike në cirkuitin e Jerez. Jack Miller triumfon në Spanjë përpara shokut të tij të skuadrës, Francesco Bagnaia (lideri i ri i Kampionatit Botëror), të dy autorë të një rikthimi të shkëlqyeshëm kundër Fabio Quartararo. Francezi i Yamaha bie në mes të garës dhe madje përfundon jashtë Top-10(i trembëdhjeti). Një Franco Morbidelli i shkëlqyer kompleton podiumin, duke vendosur Petronas në pozcionin e tretë. Asgjë për të bërë për Valentino Rossi i cili është ende jashtë pikëve: 'Doktori' është i shtatëmbëdhjeti, ndërsa Marc Marquez nuk rrezikon më shumë dhe përfundon i nënti.

"U përpoqa të bëja gjithçka që mundja. Duke bërë shumë xhiro vetëm gjatë fundjavës e dija që kisha një ritëm të mirë." Është një çlirim për Jack Miller, fitues i Grand Prix spanjoll, raundi i katërt i Kampionatit Botëror MotoGP 2021. Australiani mori kryesimin pas rënies së Fabio Quartararo, duke shkuar në arrati dhe duke përfunduar fundjavën në Jerez si një fitues.

"Arrita të kaloj Fabio dhe pata një rënie në një pikë të caktuar - tha ai pas garës -. Por në thelb askush nuk ishte më i shpejtë. Unë nuk prisja të kapesha përsëri, por në fund ata u afruan shumë. Kam arritur të mbaj një distancë. Në fund unë kam menaxhuar 7-8 xhiro që ishin më të gjatë në karrierën time”.

Pos. Points Num. Rider Nation Team Bike Km/h Time/Gap
1 25 43 Jack MILLER AUS Ducati Lenovo Team Ducati 161.4 41'05.602
2 20 63 Francesco BAGNAIA ITA Ducati Lenovo Team Ducati 161.3 +1.912
3 16 21 Franco MORBIDELLI ITA Petronas Yamaha SRT Yamaha 161.2 +2.516
4 13 30 Takaaki NAKAGAMI JPN LCR Honda IDEMITSU Honda 161.2 +3.206
5 11 36 Joan MIR SPA Team SUZUKI ECSTAR Suzuki 161.1 +4.256
6 10 41 Aleix ESPARGARO SPA Aprilia Racing Team Gresini Aprilia 161.1 +5.164
7 9 12 Maverick VIÑALES SPA Monster Energy Yamaha MotoGP Yamaha 161.0 +5.651
8 8 5 Johann ZARCO FRA Pramac Racing Ducati 160.9 +7.161
9 7 93 Marc MARQUEZ SPA Repsol Honda Team Honda 160.7 +10.494
10 6 44 Pol ESPARGARO SPA Repsol Honda Team Honda 160.6 +11.776
11 5 88 Miguel OLIVEIRA POR Red Bull KTM Factory Racing KTM 160.4 +14.766
12 4 6 Stefan BRADL GER Honda HRC Honda 160.3 +17.243
13 3 20 Fabio QUARTARARO FRA Monster Energy Yamaha MotoGP Yamaha 160.2 +18.907
14 2 9 Danilo PETRUCCI ITA Tech 3 KTM Factory Racing KTM 160.1 +20.095
15 1 27 Iker LECUONA SPA Tech 3 KTM Factory Racing KTM 160.1 +20.277
16   10 Luca MARINI ITA SKY VR46 Avintia Ducati 160.0 +20.922
17   46 Valentino ROSSI ITA Petronas Yamaha SRT Yamaha 159.9 +22.731
18   53 Tito RABAT SPA Pramac Racing Ducati 159.4 +30.314
19   32 Lorenzo SAVADORI ITA Aprilia Racing Team Gresini Aprilia 159.0 +37.912
20   42 Alex RINS SPA Team SUZUKI ECSTAR Suzuki 158.9 +38.234