RTSH Sport Live

Italia: Sensi nuk ia del, mungon në Europian

  • 03/06/2021
  • |
  • Futboll Bota
Italia: Sensi nuk ia del, mungon në Europian
Mesfushori i Interit do të detyrohet të humbasë ngjarjen kontinentale: ai do të zëvendësohet nga Pessina

Dëmtimi i Stefano Sensi është më serioz se sa pritej: ai do të detyrohet të kapërcejë Euro2020. Mesfushori i Interit, i dëshiruar fuqimisht nga trajneri Mancini për ngjarjen kontinentale, duhet të kishte luajtur një segment të ndeshjes nesër në miqësoren kundër Republikës Çeke të planifikuar në Dall'Ara në Bolonja, në mënyrë që të vinte minuta në këmbët e tij pas një sezoni të trazuar, por u ndalua nga një tendosje e muskujve në trajnimin e sotëm. Vendin e tij në skuadër do ta marrë Matteo Pessina nga Atalanta.

Që nga 19 qershori 2020, kur ai u ndal për shkak të një dëmtimi, Stefano Sensi ka qenë viktimë e problemeve të vazhdueshme fizike të një natyre muskulore. Në bokse për një muaj nga 24 tetor deri më 24 nëntor, atëherë një rikthim i ri më 20 shkurt, deri në problemin e sotëm. Mesfushori i Interit, i cili sapo ka fituar titullin, është aktivizuar në këtë sezon nga Antonio Conte në vetëm në 21 raste, mes kampionatit, Kupës së Italisë dhe Ligës së Kampionëve, për një total prej vetëm 635 minutash.