RTSH Sport Live

F1, Wolff: Verstappen mund të mposhtë Hamilton

  • 01/06/2021
  • |
  • Formula 1
F1, Wolff: Verstappen mund të mposhtë Hamilton
CEO i Mercedes bën presion tek Red Bull dhe piloti hollandez

"Po, Verstappen mund ta mundë Hamilton, por ai përsëri bën gabime të vogla sepse është i ri. Shpejtësia e Verstappen dhe kontrolli i përgjithshëm i automjetit janë vërtet të shkëlqyera, por ai nuk mund të bëjë më gabime sepse Leëis është në momentin e tij”.

“Është një sfidë e re që ai nuk e ka provuar kurrë në Formula 1, kështu që situata na përshtatet”. Toto Wolff, i intervistuar nga gazeta gjermane "Allgemeine Zeitung", foli për luftën për titullin e pilotëve të Formula 1 midis Leëis Hamilton dhe Max Verstappen, por edhe luftën për kampionatin e konstruktorëve midis Mercedes dhe Red Bull, kurrë nuk ka qenë kaq e ngushtë si këtë vit.

Jo vetëm pilotët, në fakt. Drejtori i përgjithshëm i Mercedes dëshironte të nënvizonte fuqinë e Red Bull këtë sezon, madje duke e quajtur atë favorit për titullin e konstruktorëve në 2021: "Red Bull nuk mund të mohojë se është favorit për titullin, ky është realiteti. Red Bull duhej të ishin në pole në çdo garë. Ata kanë paketën më të shpejtë".